Koszty eksploatacji filtrów odwróconej osmozy

          Domowe zestawy odwróconej osmozy dostarczają wodę mineralną o zagwarantowanej, stałej czystości. Nie trzeba więc dźwigać wód mineralnych czy źródlanych, które od momentu wprowadzenia nowych przepisów regulujących ich jakość (DzU nr 85, poz. 544, 8.07.97) nie różnią się składem mineralnym od wody z kranu. Ponadto woda z filtrów odwróconej osmozy jest kilka razy tańsza od wód butelkowanych.

 

Co wchodzi w koszt eksploatacji urządzenia?

          Najważniejsza jest wymiana wkładów z węglem aktywnym co 6 miesięcy, ponieważ taki jest okres aktywności tego materiału w wodzie. Konieczność wymiany wkładów mechanicznych zależy od ilości pobieranej wody oraz jej mętności. Typowo ich żywotność wynosi od 6 do 12 miesięcy. Komplet filtrów ochronnych wymienianych co 6 miesięcy kosztuje, w zależności od modelu urządzenia od 120 - 180 zł. Ceny membran osmotycznych zmniejszyły się w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie i obecnie wynoszą od 150 - 300 zł, a konieczność ich wymiany następuje co 5 lat. Na podstawie powyższych danych możemy obliczyć koszt rocznej eksploatacji tańszego urządzenia:

- filtry ochronne (2 razy w roku) - 120 zł x 2 = 240 zł

- membrana osmotyczna (co 5 lat) - 150 zł : 5 = 30 zł

 

          Rocznie 270 zł, czyli 22,50 zł miesięcznie albo 0,75 zł dziennie. Zakładając, że średnia rodzina zużywa 10 litrów wody na dobę (napoje, gotowanie, itp.), cena 1 litra wody kosztuje nas niecałe 8 gr